No Widgets found in the Sidebar

O tym, że współczesny salon pełni coraz więcej funkcji, wie chyba każdy z nas. Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być więc to, że coraz częściej, z konieczności, zmienia się również w sypialnię. Jak urządzić takie pomieszczenie, jeśli zależy nam na tym, aby salon nadal cieszył nas swoją przestronnością i nie tracił swojej funkcji reprezentacyjnej?

Sypialnia w salonie – najpopularniejsze rozwiązania

Osoby, które muszą wydzielić w salonie strefę sypialnianą, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że trudno potem myśleć o takim pomieszczeniu inaczej niż jako o sypialni właśnie. Nic więc dziwnego, że częstą praktyką jest poszukiwanie mebla, którego obecność w naturalny sposób wyznaczy dwie strefy. Takim meblem może być zarówno regał, jak i biblioteczka oraz szafa. Wystarczy, że ustawimy go prostopadle do ściany, a już będziemy mieli pewność, że łóżko zniknie nam z oczu. Oczywiście, takie rozwiązanie znacząco zmniejszy wielkość salonu. Sprawi jednak, że dostęp do części sypialnianej zostanie ograniczony do tego stopnia, że będą miały na niego szansę jedynie wybrane przez nas osoby.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest sypialnia za przesuwanymi drzwiami. Również ona skraca salon optycznie, charakteryzuje się jednak wyjątkową funkcjonalnością. Co więcej, mamy do czynienia z propozycją, która jest stanie skutecznie podnieść atrakcyjność wizualną salonu. W sprzedaży dostępne są drzwi przesuwne z matowego szkła, które ograniczając dostęp ciekawskich spojrzeń do sypialni, nie ograniczają jednocześnie dostępu światła do tego pomieszczenia. Osoby, które decydują się na skorzystanie z tego rozwiązania mogą więc korzystać z sypialni nawet wtedy, gdy część domowników zebrała się już w salonie. O podobnych zaletach można mówić w kontekście sypialni za dwoma taflami szkła. Można je przesuwać dowolnie dzięki prowadnicy zamocowanej do sufitu. Dzięki temu, w zależności od potrzeb, część sypialnianą można zarówno ukrywać, jak i integrować z salonem.

Mniej typowe aranżacje sypialni w salonie

Jeśli nie podoba nam się pomysł radykalnego oddzielenia sypialni oraz salonu, warto zastanowić się nad coraz popularniejszą opcją polegająca na umieszczeniu części sypialnianej za parawanem. Parawany, choć znane już od lat, od niedawna przeżywają prawdziwy renesans popularności. Nie może być zresztą inaczej, bo mamy do czynienia z rozwiązaniami posiadającymi dziesiątki zalet. Parawany są lekkie, bez problemu można więc nie tylko zmieniać miejsca ich położenia, ale również rozkładać je i chować, w zależności od tego, które rozwiązanie bardziej nam odpowiada. Także ich wzornictwo i kolorystyka są w stanie zaimponować nawet najbardziej wymagającym odbiorcom. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby wtopiły się w tło, jeśli jednak zależy nam na uwypukleniu ich funkcji ozdobnej, również nie powinniśmy mieć trudności z realizacją tego zadania.

łóżko

Jeśli wolimy bardziej klasyczne rozwiązania separujące łóżko od części wypoczynkowej salonu, możemy umieścić wokół niego zasłony i firanki. Dla nikogo tajemnicą nie będzie to, co znajduje się za nimi, obecność osłon będzie jednak wyznaczać granicę informując osoby znajdujące się w naszym otoczeniu, że akurat ta część salonu nie jest przeznaczona dla nich.

Sypialnia w salonie – na to warto uważać

Osoby myślące o urządzeniu kącika sypialnianego w salonie, przeważnie stawiają minimalizm. Takie podejście wydaje się zrozumiałe, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że może być dość niebezpieczne. Jeśli zależy nam na tym, aby sypialnia była jedynie dyskretna – nie ma problemu. Nietrudno się jednak domyślić, że mamy do czynienia z pomieszczeniem, które powinno zapewniać nam również sen w komfortowych warunkach.

Nawet najmniejsza sypialnia powinna być więc wyposażona w łóżko z dobrze dopasowanym materacem. Nie powinniśmy też zapominać o obecności dodatkowego źródła światła oraz szafki nocnej, którą możemy kupić także tutaj. Jeśli mamy do czynienia z przestrzenią zamykaną, pamiętajmy również o jej jak najczęstszym wietrzeniu. Możemy zastanowić się także nad dodatkowymi rozwiązaniami wentylującymi i oczyszczającymi powietrze. Wszystkie te działania zapewnią nam sen w komfortowych warunkach.