No Widgets found in the Sidebar
poszukiwanie biura

Gdy udało się nam już ustalić, które z biur rachunkowych jest godne polecenia, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko podpisać z nim umowę. Czy jednak rzeczywiście właśnie takie postępowanie jest tym, które zasługuje na rekomendację? Jeszcze przed powierzeniem mu firmowych finansów, warto zastanowić się nad tym, co zrobić, aby sprawdzić kompetencje biura rachunkowego.

Uprawnienia i ich znaczenie

Jeśli jesteśmy na bieżąco ze zmianami w polskim prawie, z pewnością wiemy, że osoby chcące dziś prowadzić działalność związaną z księgowością, mogą to robić bez przeszkód. Nie muszą posiadać certyfikatów potwierdzających umiejętności i doświadczenie. Okazuje się jednak, że choć certyfikaty nie są obowiązkowe, najlepsze biura przywiązują do nich wagę nie mniejszą niż wtedy, gdy ich posiadanie było koniecznością. Przed podpisaniem umowy z firmą, której oferta zainteresowała nas najbardziej, powinniśmy więc spytać o takie dokumenty. Jeśli okaże się, że osoba rozmawiająca z nami nie chce lub nie może ich nam przedstawić, zastanówmy się nad tym, czy nie wznowić poszukiwań. Być może natrafiliśmy na podmiot, który będzie budował przyszłe doświadczenie na naszych błędach, tego zaś zawsze lepiej jest unikać.

Co o biurze rachunkowym mówi jego ubezpieczenie OC?

O ile posiadanie certyfikatów potwierdzających kompetencje konkretnego biura nie jest obowiązkowe, o tyle prowadzenie działalności nie jest możliwe bez ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Skoro jednak jest to obowiązek nałożony przez prawo, czy pytanie o szczegóły takiego ubezpieczenia, ma w ogóle sens? Okazuje się, że nie jest wcale działaniem pozbawionym uzasadnienia, bo możemy dowiedzieć się dzięki temu naprawdę wielu rzeczy. Wiarygodna firma zwykle nie wykupuje minimalnej polisy. Ubezpiecza się zarówno od częściej, jak i rzadziej pojawiających się negatywnych zdarzeń. Podmiot określany mianem rzetelnego stara się też wykupić polisę w firmie, która również cieszy się taką opinią. O firmowym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej warto więc myśleć jako o wyrazie troski o klienta.

Więcej informacji w tym zakresie znajdziesz na stronie biura rachunkowego Tax Bonus.

Ochrona danych osobowych i jej znaczenie

Sprawdzając kompetencje konkretnego biura rachunkowego interesujemy się przede wszystkim tym, jakie usługi może nam ono zaproponować. Choć jednak nie ma w tym nic dziwnego, nie jest to jednocześnie wcale jedyne zagadnienie, któremu powinniśmy poświęcić uwagę. Podczas rozmów wstępnych warto więc poświęcić uwagę także temu, jak w konkretnym biurze podchodzi się do kwestii związanych z ochroną danych osobowych. Nie da się przecież zaprzeczyć temu, że nawiązując z nim współpracę, będziemy przekazywać mu dane dotyczące zarówno naszej firmy, jak i naszych klientów.

Wrażliwość na różnego rodzaju wycieki i nieodpowiedzialne ich traktowanie jest dziś wysoka. Za błędy w tym zakresie płaci się latami. Co więcej, nawet jeśli doprowadzi do tego nonszalancja naszego kontrahenta, to na naszą firmę spadnie fala krytyki. Biuro rachunkowe, którego właściciele i pracownicy nie podchodzą poważnie do tego rodzaju zagadnienia, nie zasługuje więc na miano podmiotu kompetentnego.

pisanie na laptopie

Co ludzie powiedzą

Pamiętajmy też o tym, że klienci bywają różni, jeśli jednak opinie na temat samej współpracy z biurem nie są najbardziej korzystne, nie możemy zakładać, że są to przypadkowe wypowiedzi wyrwane z kontekstu. Czasem to właśnie brak umiejętności miękkich stojących na wysokim poziomie sprawia, ze współpraca z dobrym biurem nie układa się najlepiej. W procesie weryfikacji kompetencji poszczególnych podmiotów nie zapominajmy więc o uwagach, jakie wygłaszają ich dotychczasowi klienci.