No Widgets found in the Sidebar
wiszące ubrania

Nie musimy mieć wcale dziecka w wieku szkolnym, aby wiedzieć, że ślady długopisu na ubraniu to duże wyzwanie, z którym niełatwo jest walczyć. Nie oznacza to jednak, że nie są one możliwe do usunięcia. Pomagają niektóre detergenty dostępne w regularnej sprzedaży, nie można jednak zapomnieć o domowych sposobach, tanich, bezpiecznych dla tkaniny, a przy tym zdumiewająco skutecznych.

Plamy z długopisu – o czym pamiętać?

Plama powstała w rezultacie korzystania z długopisu zawsze jest wyzwaniem, choć warto pamiętać o tym, że nie zawsze walczy się z nią w ten sam sposób. Dużą rolę odgrywa tu jej wiek, bo świeże zabrudzenia zawsze usuwa się łatwiej niż zaschnięte. Mokry tusz można wyeliminować często nawet bez konieczności ściągania ubrania z siebie. Gdy jednak jest suchy, konieczne jest podjęcie bardziej radykalnych działań.

Także rodzaj materiału nie pozostaje bez znaczenia. Nie każdy można przecież traktować z jednakową nonszalancją. Inaczej eliminuje się plamy z jedwabiu, inaczej z bawełny, lnu oraz tkanin syntetycznych. Rozwiązania, które w jednym przypadku są bezpieczne, w innym mogą doprowadzić do uszkodzenia materiału.

Plamy z długopisu – najskuteczniejsze metody

Najprostsze sposoby na plamy z długopisu często okazują się też tymi najbardziej skutecznymi. W pierwszej kolejności warto więc przetestować nieśmiertelnego sojusznika w usuwaniu plam, jakim jest zsiadłe mleko, choć doskonałym rozwiązaniem może okazać się również sok z cytryny, terpentyna, a nawet zwykły kwasek cytrynowy. W każdym przypadku zabrudzony fragment odzieży należy zamoczyć w misce z wybranym przez nas roztworem i pozostawić w niej nawet na godzinę. Przy niezbyt silnych zabrudzeniach, już na tym etapie można pozbyć się plamy. W innych okolicznościach dojdzie do zmniejszenia jej widoczności, a proszek do prania powinien poradzić sobie z niezbyt już skomplikowanym zadaniem, jakie będzie na niego czekać. Niestety, na etapie prania także zdarzają się błędy. Warto więc dołożyć starań, aby ustawienia pralki były dopasowane do rodzaju materiału, który ma do niej trafić. Przy plamach z długopisu na pościeli nie jest to problem, jeśli jednak chcemy pozbyć się zabrudzenia z jedwabiu, ostrożność jest bardziej niż wskazana.

Długopis na codziennej odzieży – o tym warto pamiętać

Najczęściej spotykanymi plamami są te, z którymi mamy do czynienia na spodniach i koszulkach. Są one częste, ich usuwanie nie jest jednak skomplikowane. Zwykle doskonale sprawdza się w ich przypadku sok z cytryny, choć dobrym pomysłem może być również sięgnięcie po szare mydło znane ze swojej skuteczności. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wtedy, gdy ubrania są wykonane z delikatnych tkanin. W takim wypadku przyda się kwas cytrynowy, choć przed właściwym zabiegiem zaleca się sprawdzenie, czy nie odbarwia włókien.

Jednym z częstszych błędów popełnianych przez osoby czyszczące ubrania domowymi sposobami jest nadmierne zaufanie do zimnej wody. Ta osłabia działanie domowych specyfików, warto więc korzystać przede wszystkim z wody letniej lub ciepłej.