No Widgets found in the Sidebar
rama lustra dekoracyjnego

Klasyczne lustra do łazienki nie są dziś jedynymi, w jakie możemy się zaopatrzyć. W sprzedaży coraz częściej pojawiają się również tak zwane lustra dekoracyjne. Można skontrolować w nich swój wygląd i poprawić makijaż, nie da się jednak ukryć, że są one również jednym z ważniejszych elementów wyposażenia domu w jego nowoczesnym wydaniu. Które z nich cieszą się największą popularnością i jakimi kryteriami posługiwać się szukając tych, które okażą się idealne z naszego punktu widzenia?

Kształt dekoracyjnego lustra ściennego i jego znaczenie

Sprzedawcy luster ściennych zapewniają nas o ich szerokim wyborze. Są, w związku z tym, przekonani, że każdy kupujący, bez większego wysiłku, znajdzie idealne dla siebie rozwiązanie. Oczywiście, kluczowe znaczenie mają w tym wypadku nasze indywidualne upodobania. Nawet najmodniejsze lustro nie będzie przecież zachwycać, jeśli nam samym nie będzie się podobać. Istnieje jednak także kilka innych zasad, których znajomość ułatwi nam dopasowanie kształtu lustra do naszych potrzeb.

Lustra prostokątne są dzielone zarówno na te, które montuje się w pozycji pionowej, jak i na te, które są montowane poziomo. Ich pierwsza odsłona sprawdza się znakomicie, gdy lustro umieszcza się naprzeciwko drzwi wejściowych. Prezentuje się świetnie, a jednocześnie powoduje wrażenie optycznego powiększenia wnętrza. Trudno o lepszą opcję, gdy pokój nie jest duży, a nam zależy na podkreśleniu jego funkcji reprezentacyjnej. Lustra prostokątne wieszane na ścianie poziomo są idealną opcją, gdy zastanawiamy się nad tym, jak wykorzystać ścianę nad komodą, czy to w jadalni, czy to w salonie. Doskonale wypełniają przestrzeń, a jednocześnie odwracają uwagę od ściany. Są prawdziwym wybawieniem dla osób, które nie znają się najlepiej na sztuce, a jednocześnie chcą, aby ściany w ich domach prezentowały się wyjątkowo.

Lustra dekoracyjne okrągłe to z kolei rozwiązania, do których przywykliśmy przede wszystkim w łazienkach. Nie musimy jednak wcale ograniczać się do umieszczania ich jedynie w tym pomieszczeniu. Z całą pewnością będą świetnie prezentować się także na poddaszu, a ich budowa okaże się doskonałą przeciwwagą dla dominujących w tej części domu skosów.

kobieta przegląda się w lustrze

Wielkość lustra dekoracyjnego i jej znaczenie

Decyzja o tym, czy postawić na lustro okrągłe, czy też na jego prostokątny model, jest jedną z wielu, które możemy podjąć szukając idealnego rozwiązania dla siebie. Wcale nie mniej istotna jest wielkość lustra. Co do zasady, jeśli lustro ma się pojawić w niedużym pomieszczeniu, samo również nie powinno rzucać się w oczy właśnie ze względu na swoją wielkość. Elementy dekoracyjne wcale nie muszą przecież dominować, aby można było uznać je za trafny wybór. Jeśli jednak pomieszczenie jest sporej wielkości, duże lustro z pewnością mu nie zaszkodzi. Nie należy się go bać bez względu na to, jaki styl wprowadziliśmy w konkretnej przestrzeni. Lustra to przykład uniwersalnych dodatków. Towarzyszą nam od stuleci i wiele wskazuje na to, że w ciągu kolejnych lat niewiele zmieni się w tym zakresie.

Lustra dekoracyjne – przykłady użycia

Choć dekoracyjne lustra ścienne kojarzą się nam przede wszystkim z salonami, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby znaleźć dla nich miejsce także w innych pomieszczeniach. Tu na szczególną uwagę zasługują lustra łazienkowe. Oczywiście, ich obecność w łazience nie jest dla nas zaskoczeniem. Do niedawna zapominaliśmy jednak o tym, że lustra łazienkowe mogą być nie tylko funkcjonalne, ale i piękne. Co ciekawe, jednym z częściej popełnianych błędów podczas wyboru lustra łazienkowego jest ten, który wiąże się z nadmiernym przywiązaniem do małych rozmiarów. Dążenie do tego, aby zaoszczędzić w łazience jak najwięcej miejsca sprawia, że lustro jest niemal niewidoczne. Warto odejść od tego rodzaju praktyk i postawić na rozwiązanie o większych gabarytach.

Pomieszczeniem, w którym lustro ścienne jest szczególnie mile widziane, jest również przedpokój. Nawet duża przestrzeń o takim charakterze często sprawia wrażenie ponurej, choćby ze względu na ograniczony dostęp do niej naturalnego światła. Stawiając na duże, podświetlane lustro, szybko można rozwiązać ten problem.